MDM na Osiedlu Rozalin

Wybór własnych czterech kątów to nierzadko jedna z ważniejszych decyzji w życiu.

Zakup nieruchomości oznacza nie tylko spore zobowiązanie finansowe, ale także związanie się z konkretną przestrzenią na długie lata. Wyzwanie, jakie stoi przed każdym nabywcą polega na pogodzeniu własnych potrzeb i oczekiwań z możliwościami finansowymi. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób chętnie korzysta z dopłaty MDM. Jeżeli i Ty chcesz uzyskać rządowe dofinansowanie, pospiesz się!

Więcej chętnych niż pieniędzy

Na popularność programu Mieszkanie dla Młodych wpłynęła nowelizacja ustawy o MDM, która weszła w życie pod koniec 2015 roku i dostosowała warunki programu do realnej sytuacji klientów rynku mieszkaniowego. Na efekty zmian nie trzeba było długo czekać. Środki MDM na 2016 rok wyczerpały się już w połowie marca, a pierwsza połowa sumy przewidzianej na 2017 rok rozdysponowana została do lipca br.. Wraz z początkiem nowego roku, uruchomiona zostanie pozostała część pieniędzy – 373 mln zł. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów pula ta może wyczerpać się już w pierwszych miesiącach roku, dlatego warto już dziś zapoznać się z ofertą nowych mieszkań i domów w Poznaniu. Warto dodać, że z myślą o potrzebach potencjalnych beneficjentów część banków już przyjmuje wnioski, co znacznie przyspieszy proces przyznania kredytu. Do końca grudnia placówki mają czas na zweryfikowanie kredytobiorcy i zbadanie jego zdolności kredytowej. Po pozytywnym przejściu tego etapu, podanie zostanie wprowadzone do systemu już 2 stycznia (1 stycznia to niedziela).

MDM nie dla wszystkich

Zanim przystąpisz do poszukiwań nowego lokum, sprawdź czy spełniasz wszystkie wymagania. Przypomnijmy, że dopłata MDM przysługuje osobom, które nie przekroczyły 35 roku życia (w przypadku małżeństw brany jest pod uwagę wiek młodszego małżonka) i nie posiadają ani nie posiadały w przeszłości własnego domu lub mieszkania. Wyjątek stanowią rodziny wychowujące co najmniej trójkę dzieci – w ramach nowelizacji ustawy o MDM dla tej grupy korzystających zniesione zostało ograniczenie wieku i wymóg pierwszego mieszkania.

Należy pamiętać, że także lokal musi odpowiadać konkretnym kryteriom. Dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych dotyczy określonego metrażu – w przypadku mieszkań limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw., a w przypadku domów 100 mkw.. Dla beneficjentów z minimum trójką potomstwa wartości te wynoszą odpowiednio 85 i 110 mkw. Ponadto cena za metr kwadratowy wybranego lokum musi mieścić się limitach MDM dla Poznania na I kwartał 2017 roku.

Gdzie szukać mieszkań w MDM?

Z tą wiedzą możesz przejść do poszukiwania idealnego „M” kwalifikującego się do rządowej dopłaty. Oczywiście, jak nie trudno się domyślić sporo mieszkań jest już zarezerwowanych, jednak poznański rynek pierwotny jest na tyle bogaty i różnorodny, że wciąż można trafić na interesującą ofertę. Co więcej, ograniczone warunkami programu mieszkania z dofinansowaniem wcale nie oznaczają mieszkań gorszych.

Pula na 2018 rok

Osoby zainteresowane mieszkaniem w MDM mają jeszcze jedno wyjście, mianowicie skorzystanie z pieniędzy dedykowanych na 2018 rok. W tym przypadku procedura wygląda następująco: wniosek można złożyć nawet w tym roku, następnie zostaje wypłacony kredyt z wyjątkiem środków z dofinansowania, które kupujący otrzyma w 2018 roku. Wybierając ten wariant, należy skupić się na inwestycjach z datą oddania do użytkowania w 2018 rok. Ponadto deweloper musi zgodzić się na ostateczny termin płatności za nieruchomość w 2018 roku.

Niezależnie od tego na którą z zaproponowanych opcji się zdecydujesz, pamiętaj że w kwestii mieszkania z dopłatą MDM czas nie działa na Twoją korzyść. Nie zwlekaj i spełnij marzenia o własnym miejscu, które nazwiesz prawdziwym domem.

 

dopoznania.pl